Za šah sta značilni enotnost in harmonija med športno-tekmovalnimi in spoznavno-ustvarjalnimi cilji. Igra iskanja resnice in lepote. Ob spoštovanju te osnovne vrednote klasične šahovske kulture, je šah kraljevska igra in odlično vzgojno-oblikovalno sredstvo. Če povzamem našega velikega šahista Milana Vidmarja: “Šah imenujemo kraljevska igra, ne zato ker v njej nastopa kralj in ne zato, ker so jo igrali kralji, temveč zato, ker je s svojo poštenostjo, neizčrpno vsebino in lepoto stvaritev, igra nad igrami, v vzgojnem in kulturnem pomenu.”
Prepletanje strategije z izzivi in estetike ter športno tekmovalnostjo, uvršča šahovsko igro med najbolj učinkovita vzgojno-oblikovalna sredstva intelektualnega in osebnostnega razvoja.
Kaj imata partija šaha in življenje skupnega?
⇒ večplastnost… število potez je nedoločeno in rešitev ni vedno razkrita očem
⇒ potrpljenje… počasi in premišljeno, korak za korakom načrtuj naslednjo potezo
⇒ umik… če se umakneš s polja, ki ga je napadel nasprotnik, še ne pomeni, da si se predal
⇒ načrt… kombinacija določenih potez, ki ponuja prednost
⇒ pozitivnost… če si optimist se vedno najde prava rešitev za naslednjo potezo
⇒ priznanje… čestitaj nasprotniku za dobro potezo in se uči od njega
⇒ vljudnost… prenesi poraz z dvignjeno glavo, začni novo igro in se uči iz napak
⇒ zabava… uživaj v igri, ki je zanimiva, poživljajoča in polna izzivov
Šah je šport načrtovanja, preživetja in prilagajanja. Če želim zmagati, moram premisliti vsako potezo. In če se odločim prav, sem v prednosti. Kadar pa se zdi, da ni izhoda, da nasprotnik zmaguje, pogledam na nasprotnikovo potezo še iz druge perspektive, se za hip umaknem, premislim in taktično napadem. Naredila bom načrt za igro, ki mi bo omogočil konkretno prednost. Moje poteze bodo zvite a vljudne. Vedno bom na preži, pripravljena. Ne bom se predala. Izkušnje bodo postale naboji za naslednji napad. Poraza ni, je samo povratna informacija.
Nastja