telo

S tremi orodji do več uživanja s svojim telesom

S tremi orodji do več uživanja s svojim telesom

Naša telesa so neverjetna, živa, so senzorični organi, ki imajo ogromno zavedanja o mnogo stvareh! Ko jih ignoriramo ali si želimo, da jim ne bi bilo treba posvečati pozornosti, odrežemo ogromno svojega zavedanja, ki bi lahko doprinašalo naši radosti in razcvetu našega življenja. Kaj če bi bilo to, da se zavedate svojega telesa zabavno? Kaj če bi si dopustili kreirati več na vsak način?

Kaj se lahko naučimo od konj?

Kaj se lahko naučimo od konj?

Uporabljanje besed za komunikacijo s konjem je enako, kot če bi želeli govoriti francosko s Kitajcem. Torej, ni najbolj učinkovito.

Konji komunicirajo telepatsko. Ko si razširite sposobnosti za telepatsko komuniciranje in povabite konja, da sodeluje z vami, bo naredil karkoli, po čemer boste vprašali.

Popolno razvajanje

Popolno razvajanje

Lasje v sezamovi in oljčni kopeli.
Koža obraza odeta z zdravilno prstjo.
Koža telesa gladka in objeta z egipčanskimi esencami.
Gibanje bokov v ritmu strasti.

Strasti do življenja.
Do ljubezni.
Do sebe.
Do vsega, kar je.

Božansko.

Božansko razvajanje.
Telesa.
Duha.
Duše.

Popolno razvajanje.

Popolno razvajanje po popolnem vikendu.

Vikendu ljubezni.
Vikendu Mojstrstva sebe.

Danijela F.

Pesem je bila napisana po udeležbi na delavnici Mojster sebe.

Deset napotkov

Deset napotkov

Preden si prišel sem, si prejel naslednje napotke:

  1. Prejel boš telo. Morda ti bo všeč ali pa ga sploh ne boš sprejemal kot del sebe. Kljub temu bo tvoje za celotno obdobje.
  2. Naučil se boš lekcij. Vpisan si namreč v redno šolo, ki se neuradno imenuje “Življenje.”
  3. Tam ni napak, so samo izkušnje. Rast je proces preizkušenj, zmot in eksperimentiranja. Tudi vsi zgrešeni eksperimenti so del procesa kot preizkusi, ki na koncu koncev delujejo.
  4. Lekcije se ponavljajo, dokler niso naučene. Lekcija ti bo predstavljena v različnih oblikah, dokler je ne boš spoznal in sprejel. In šele, ko se je boš naučil, boš lahko šel na naslednjo učno uro.
  5. Učnih ur ni nikoli konec. Ni delčkov v življenju, ki ne vsebujejo svojih lekcij. Če si živ, to pomeni, da imaš še vedno za pridobiti nova in nova spoznanja.
  6. “Tam” ni boljši kraj kot “tu”. Ko bo tvoj “tam” postal tvoj “tu”, boš preprosto pridobil še en “tam”, ki bo ponovno izgledal boljše kot “tu”. Če boš vedno znova razmišljal o prihodnosti, ne boš zaživel v sedanjosti.
  7. Drugi ljudje so le tvoja ogledala. Ne boš zmogel ljubiti ali sovražiti nekaj pri drugi osebi, razen če ti ne bo kazala nekaj, kar boš ljubil ali sovražil pri sebi.
  8. Kaj boš naredil v svojem življenju, je odvisno od tebe. Na razpolago ti bodo vsa orodja in sredstva, ki jih boš potreboval. Kaj boš počel z njimi, pa je odvisno le od tebe. Vedno boš imel izbiro.
  9. Odgovori ležijo znotraj tebe. Vsi odgovori na življenjska vprašanja bodo v tebi. Vse, kar boš moral storiti je to, da se boš zazrl vase, prisluhnil in zaupal svojemu notranjemu glasu.
  10. Vse to boš pozabil.

Vir: If Life Is a Game, These Are the Rules

Ženske in spolnost

Ženske in spolnost

“V številnih družbah obstajajo zelo stroga pravila, povezana z žensko seksualnostjo. Toda če je ženska seksualnost v resnici razmeroma pasivna, zakaj je potrebnih toliko pravil za njeno nadziranje? Zakaj je tako zastrašujoča? Tudi zadnja dognanja o ženski seksualnosti nas nemara ne približujejo pravemu odgovoru in so zgolj odraz kulture, ki nas oddaljuje od globoko skrite resnice. Kaj pa, če ženska seksualnost sploh ni tako pasivna? Morda je zaradi dolge zgodovine ustrahovanja prava narava ženskega poželenja zgolj pregloboko zakopana, da bi jo lahko zares spoznali.” pronicljivo razmišlja Tili Kojić v svojem spletnem članku Kaj hočejo ženske v postelji.

“Vse te teorije in študije nakazujejo pomembnost tega, da ženske razumejo svoje telo in čustva. Še pomembneje je, da svoje poželenje prepoznajo in si priznajo, kaj jih v resnici vznemirja.” nadaljuje Tili in navaja mnenje Lise Diamond, profesorice na Univerzi v Utahu, ki meni, “da ženske premorejo večjo seksualno pretočnost kot moški, njihovo željo pa v večji meri narekuje čustvena povezanost kot telesna privlačnost. Iz evolucijskih in kulturnih razlogov ženske zelo cenijo bližino in dolgotrajno razmerje, vendar je zmotno misliti, da je trajen odnos glavni vir ženskega poželenja. Veliko podatkov priča, da imajo ženske šibkejši spolni nagon kot moški, poleg tega je verjetneje, da v dolgotrajnem razmerju zanimanje za seks prej upade pri ženskah kot pri moških, saj za prebuditev libida potrebujejo več stimulacije kot moški.”

Navaja še ugotovitve profesorice psihologije in seksologinje Meredith Chivers, ki trdi, “da bi razlog za razhajanje med dejanskim in zaznanim vzburjenjem pri ženski lahko bila negativna čustva, ki jih ima ženska do svojega telesa”. Seksologinja, dr. Marta Meana se v precejšnji meri strinja s to trditvijo, saj je prepričana, “da je za žensko vrhunec že to, da vzbuja poželenje v drugem”. “Toda na drugi strani pri ženskem poželenju ne gre za povezanost oziroma odnos, pač pa je bolj samoljubne narave”, pravi dr.Marta Meana. To narekuje koprnenje po ljubezni do sebe, po želji, da bi postala predmet erotičnega občudovanja in spolne potrebe.

Pri raziskavi Chiversove je najzanimivejši podatek, “da so se ženske vzburile hitreje in lažje, vendar tega niso vselej priznale (ali sploh dojele). Mar to pomeni, da ženske niti ne vemo, kaj hočemo? Ali pa nas je družba preprosto naučila zatirati željo? To je ena od ključnih dilem, ki še čaka na odgovor, do takrat pa morajo ženske same ugotoviti, kaj si v resnici želijo. Vzburjenje ni nekaj, kar bi jim lahko dovolili ali ne. Nemara pa svoje želje težje razumejo zato, ker odraščajo z zamegljenim zavedanjem o erotičnih sporočilih svojih genitalij.”

Na dogodku Seksualnost – delavnica za ženske , se boste 24. in 25. novembra v Ljubljani, spoznale s svojo seksualnostjo, svojimi čustvi in sprejemanjem sebe.

 

Vsemogočni um, prijatelj ali sovražnik?

Mojemu in tvojemu telesu poveljuje um, tisti, ki se oglaša kar naprej. Tisti, ki razmišlja, sprašuje in tisti, ki pripoveduje. Prebivamo v telesih različnih velikosti, oblik, pokriti z različno barvo kože. Um živi v tem najetem telesu, dokler telo ne umre. In kakšen odnos ima um do tega telesa, do tega svojega stanovanja? Je prijazen, vreden spoštovanja, mogoče celo romantičen? Ali zahteva, da počne stvari, ki telesu škodujejo?

In to telo, ta naš zvesti partner, v dobrem in slabem, nas spremlja skozi življenje polno različnih situacij, bolečih izkušenj in prijetnih občutenj. Pa mu um v enaki meri vrača prijaznost in naklonjenost? Ga nikdar ne zlorablja s svojimi nizkotnimi nameni in neumnimi odločitvami? Se z odločitvami kot je prenažiranje, kajenje, stradanje, uporaba alkohola in drog oziroma nezdravim življenjem nasploh res trudi, da bi bilo telo, v katerem preživlja dneve, mesece in leta, v odlični formi?

Um in telo sta živa predstavnika neskončnega življenja, telo ustvarjeno iz snovi, um pač ne. Vzajemno sta povezana in eden brez drugega ne preživita. Za odnos v katerem živita sta odgovorna oba. Za vsak odnos pa je potrebna dobra komunikacija.

In kako uspešen je odnos imata tvoj um in tvoje telo?

Kdaj zašepetaš svoji drugi polovici, telesu, kakšno nežno besedo? Kakšne prijaznosti in sočutja je deležen, če sploh? Je samo stroj za opravljanje raznoraznih del, vreča za shranjevanje hrane in obešalnik za najnovejše modne kreacije?

Če poveš svojemu telesu vsaj enkrat na dan rad te imam, narediš nanj pozitiven vtis. Če mu rečeš hvala, bo to res veliko presenečenje. Hvaležnost se vedno poplača s hvaležnostjo. Oprosti je beseda, ki največ nauči. Vendar pa se največkrat zgodi, da je um obseden sam s sabo in trguje z mislimi vseh vrst kot trgovec na tržnici. Prodaja sebe kot najboljše blago in vlaga vse svoje moči v nekaj kar je daleč od resničnosti. In to do te mere, da se nazadnje izgubi v blodnjaku svojih misli, kjer ga zgrabi panika in ga objame plašč strahu. Ne posluša telesa, ki se mu v bolečih krčih upira in ga prosi, naj preneha. Naj se ga usmili in postane tisti bister, prijazen, tih pa vendar vedno čuječ glas, ki ne bo znova in znova premleval ali se je prav odločil, kaj bi bilo če bi bilo, zakaj se ni zgodilo tisto kar bi se moralo zgoditi in se trudil očarati vsakogar, ki bi bil pripravljen prisluhniti njegovi zgodbi, kako se trudi, vedno vse ve in ima vedno prav.

Če prisluhneš svojemu telesu boš vedel kaj potrebuje. Umiri se in začutil boš kako čista ljubezen napolnjuje telo in tudi um, ki se ne more kosati s to močno energijo. Osvobodila te bo tirana, ki je zahteval od telesa nemogoče in z njeno pomočjo boš začel graditi svojo novo resničnost. Hranil boš svoj um s sladkim nektarjem življenja in poslušal najlepše melodije ljubezni in občudovanja.

Sta lahko torej um in telo v romantičnem razmerju, skrbna in ljubezniva drug do drugega? Lahko ustvarita razmerje, ki temelji na ljubezni, spoštovanju in brezmejni predanosti? Seveda! Nahrani svoje telo s kakovostno hrano vsaj trikrat na dan in kar se da pogosto nahrani svoj um z ljubečimi, pozitivnimi mislimi in kakšno dobro knjigo.

Nastja

Zdrav duh v zdravem telesu

Veliko je bilo govora o povezavi z različnimi energijami in vzdrževanju “duhovne kondicije”. Vendar je pomembno poleg meditiranja, odpiranja takih in drugačnih kanalov, prakticiranja različnih tehnik, ki vam pomagajo se povezati s sabo, … tudi delati na sebi – tako fizično kot z raziskovanjem svojega uma in duha.

Ste že kdaj slišali za pregovor zdrav duh  v zdravem telesu (mens sana in corpore sano)? Verjetno ste, saj so nas s takimi reki pitali v šoli. In imeli so prav v tem primeru. Pomembno je skrbeti za svoje telo, saj je tudi to del nas. Dobro je počutiti se domače in odlično v svojem telesu, ga sprejemati takega, kot je, saj nam bo tako še dolgo služilo in na tak način bomo lahko še več dosegli in bili srečnejši. Predvsem pa je dobro zavedati se, da je telo del nas, da brez svojega telesa ne bi obstajali. Brez svojega telesa ne bi čutili zunanjega sveta. Sprejmite svoje telo. Ker točno tako, kot je, je popolno. To ste vi.

Začnite častiti svoje telo in posledično sebe.  Privoščite si dobro in zdravo hrano. Tako, ki vas podpira pri delovanju in aktivnosti, ter vas ne utruja in črpa energijo iz vas. Začnite žvečiti hrano. Jo okušajte, čisto vsak grižljaj. Boste videli, kako drugačen okus ima hrana, če jo dobro prežvečite. Tako boste začeli ceniti hrano. Raje manj in bolj okusno kot več in brez okusa (ali raje manj in dobro kot veliko in slabo).

Skrbite zase. Negujte se. Uživajte v tem. Uživajte v vsakem tušu in negovanju sebe. Privoščite si. Vzemite si čas zase.

Poskrbite za aktivnost. Lahko je to samo sprehod po okolici, hoja po stopnicah namesto  dvigala, tek, ples, joga, … karkoli kar vas bo osrečilo in vam dalo občutek, da živite. Da čutite svoje telo. Tudi pospravljanje in čiščenje spada pod aktivnosti. Osredotočite se na trenutek, na občutke med pospravljanjem in kmalu  boste ugotovili, da je tudi to lahko zabavno.
Počnite vse, kar vas razveseli. Igrajte se, tudi to je aktivnost. Kdo pa pravi, da je igranje rezervirano za otroke? Vsak v sebi skriva otroka, zato se igrajte, kolikor vam srce poželi.

S tem, ko boste poskrbeli tudi za svoje dobro fizično počutje, boste poskrbeli ravnotežje. Ravnotežje med umom in telesom.

Spoznavanje samega sebe II.

Vsak dan letamo po raznoraznih opravkih. Zjutraj vstanemo in že letimo na delo ali v šolo, nato oddelamo svoje, morda celo več kot bi morali, hitro domov, kosilo, otroci ali pa kakšna pijačka in tek do najbližjega fitnes centra ali pa poležavanje na kavču s slabo vestjo, ker bi morali biti aktivni. Ker poleg tega, da moramo biti prijazni, ubogljivi, poslušni in marljivi, moramo seveda, tudi skrbeti za svoje telo in svoj videz. Vendar v vsej tej bitki s časom, da izklesamo svoje telo do poletja, se redko kdo vpraša Zakaj? Ali to počnemo le zaradi sebe ali v resnici to počnemo, da bi ugajali drugim, da bi bili sprejeti?

Nihče pa se ne vpraša kaj vso to letanje naokoli in nenehna aktivnost pomeni za naše telo. Ali si res ne moremo vzeti uro počitka zase? Urico v kateri samo smo in si prisluhnemo? Urico, v kateri ne gledamo televizije, nismo na računalniku ali telefonu in ne spimo, ampak samo smo. Lahko začnemo samo s 15. minutami v katerih se umirimo in zberemo moči za ostale opravke. To ni lenarjenje ali nekaj, zaradi česar bi vas lahko pekla vest, ne, to je nekaj, kar vam bo dalo še več zagona in moči, da boste še boljše postorili, kar še imate za narediti.

Spoštujmo svoje telo, saj je čudež narave. Veliko močnejše in bolj zmogljivo je, kot si sploh lahko mislimo. Cel dan nas prenaša naokoli, nam omogoča, da delamo kar si želimo, da opravljamo svoje delo, da športamo, ustvarjamo, beremo, tipamo, slišimo, vohamo, okušamo, jemo, uživamo, čutimo … vse kar počnemo, lahko počnemo zaradi svojega telesa. Brez njega ne bi nič počeli, saj ne bi obstajali. Tudi če naše telo ni popolno (v naših očeh), če smo bolni ali imamo kakšno hibo, ki nas omejuje; ne bodimo jezni na svoje telo, saj je preživelo že marsikaj in še vedno deluje – kljub vsej bolečini, trpljenju in boleznim, je še vedno neverjetno – celi samo sebe, se obnavlja in se krepi, če mu le t0 dovolimo. Zato se mu občasno zahvalimo in ga malo razvajamo z  zdravo prehrano, zdravo mero aktivnosti (dovolj je že kakšen sprehod na svežem zraku), raztezanjem, negovanjem … Saj veste, zdrav duh v zdravem telesu.

Tokratni nasvet je: omejitve so samo v našem umu, mi in naše telo smo neomejeni in lahko dosegamo nemogoče. Dosežemo lahko vse, kar si zamislimo in vse o čemer sanjamo, zato kar pogumno, naše telo nas zagotovo pri tem ne bo omejevalo. :)

 

Preberite tudi: Spoznavanje samega sebe I

Prihajajoče delavnice