potrpežljivost

Nakupovalni seznam

Nakupovalni seznam

Kdorkoli je rekel, da denar ne more kupiti sreče, preprosto ni imel pojma, kam se odpraviti po nakupih. (B. Derek)

Rad nakupuješ?

Ko se sprehodiš po velikem nakupovalnem centru lahko vidiš ljudi, ki v nakupovanju neznansko uživajo. Nekateri v tem celo tekmujejo; več, ceneje, boljše. Meni nakupovanje predstavlja tedensko nočno moro, poznam pa tudi nekaj posameznikov, ki to opravilo preprosto sovražijo.

Ko sem ta teden sestavljala nakupovalni seznam, brskala po omarah in hladilniku, je moje misli zmotilo nekaj nepričakovanega. Nenadoma sem se zavedla, da se moram takoj odpraviti po nakupih, saj nujno potrebujem škatlo potrpežljivosti. Ali pa morda celo dve! Ne bi bilo slabo, če bi našla še zabojček strpnosti. Slišala sem, da se nekateri z njo ovijejo v hladnih večerih. Dobra ideja! Pred kratkim si je moja prijateljica namesto ličila na obraz nanesla prijaznost. Videti je bila božansko!

Ko mi zmanjka potrpežljivosti in strpnosti, opazim, da je nivo moje prijaznosti nizek. Moram jo najti, nujno jo potrebujem. Pravijo, da se dobi v različnih nežnih, pastelnih odtenkih. Ti so mi najljubši! In ko sem že zunaj, ko sem že tu sredi nakupovanja, lahko zamenjam tisto škatlo samovšečnosti, ki sem jo kupila na zadnji razprodaji. Zamenjala jo bom za veliko vrečko ponižnosti, za katero pravijo, da jo je lažje nositi in je prijazna do ljudi in okolja. Vsekakor bom poskusila!

Spotoma bom zavila še v popravljalnico in prosila, naj mi ponovno nastavijo smisel za humor. Na nekaterih mestih se ga je lotila rja in želim si, da bi spet deloval brezhibno. Pokukala bom še v trgovinico na vogalu in preverila, ali imajo še dobroto, ki so jo pred časom prodajali po zelo ugodni ceni. Sodelavki zelo pristaja in prepričana sem, da bo tudi na meni videti lepo.

Utrujena vendar zadovoljna si privoščim omamno dišečo kavo. In rogljiček. To je nagrada, saj je bilo moje nakupovanje več kot uspešno. Sedim in opazujem mimoidoče. Kaj kupujejo? Kaj je napisano na njihovem nakupovalnem seznamu? Pa na tvojem?

Nastja

Kakšno je vreme?

Kakšno je vreme?

“Kaj misliš kakšno bo vreme danes?”, me je vprašal sosed. “Oh vreme.., ja danes bo vreme fantastično! Tako kot si ga danes najbolj želim”, mu odgovorim z največjim zadovoljstvom. Sosed je zmajal z glavo in v odgovor presenečeno dejal: “Kako si lahko tako prepričan?” Odgovoril sem mu: “To je zelo preprosto. Naučil sem se, da imam rad vreme ne glede na to kakšno je, saj nimam nobenega vpliva nanj, sem dodal. Pozitivna naravnanost pa mi pomaga, da mi ne zmanjka motivacije tudi na najbolj deževen dan.”

Motivacija – želja po izpopolnitvi določenega cilja. Ostati motiviran do konca, do prihoda na cilj je skoraj vedno trda bitka s samim seboj. Seveda je razlika med zmago in porazom, uspehom in neuspehom, dobivanjem in izgubljanjem. Motivacija je vedenje, je navada. Lahko jo je osvojiti, negovati in spodbujati, kakor vse druge navade.

  • Ostani pozitiven. Če si pozitivno naravnan ni nobene potrebe po dodatni motivaciji. Vsak od nas ima svoj način, kako ostati na pozitivni strani življenja. Včasih pomaga kakšen spodbuden samogovor pred ogledalom, ko si osvežiš spomin, kaj vse boš pridobil, ko bo cilj izpolnjen. Naj te pozitivnost spremlja na potovanju in prijetno bo vse tja do zastavljenega cilja!
  • Bodi discipliniran. Mogoče je disciplina še bolj pomembna od pozitivnosti. Z disciplino boš zagotovo izpolnil vse zastavljene cilje. Ko boš obkljukal vse in potegnil črto, se boš zagotovo počutil še bolj motiviranega.
  • Bodi potrpežljiv. Če boš ostal na poti in si svoj cilj pred očmi jasno predstavljaš, ga boš zagotovo dosegel. Začni z majhnimi koraki, potrpežljivo neguj svojo novo navado in kmalu boš opazil prve pozitivne spremembe. Kadarkoli se počutiš nemirnega se opomni, da je potrpežljivost ključ do uspeha.

Če si resnično želiš biti srečen, bodi pozitiven in motiviran, delaj kar delaš rad ali pa začni ljubiti tisto, kar veš da moraš storiti zase. In brez dvoma boš s svojo naravnanostjo k sebi pritegnil ljudi, ki ti bodo stali ob strani, ti pomagali in te spodbujali. Splača se!

Nastja

Pravih pet

POŠTENOST………. Je prvo poglavje v knjigi modrosti. (Jefferson)
………. Je ironija z drugačnim prizvokom. (Saunders)
POTRPEŽLJIVOST………. Je prijateljica modrosti. (Sv. Avguštin)
……….Je najboljšle mazilo za vsako težavo. (Plavt)
PRIJAZNOST ………. Je moja religija. Moja religija je enostavna. (Dalai Lama)
………. Je zlata veriga, ki povezuje človeštvo. (Goethe)
PREDANOST………. In sanje sta zmagovita kombinacija. (Longood)
………. In koncentracija sta neotipljiva vendar odločilna dejavnika,
ki narekujeta kdo zmaga  in kdo izgubi. (Seauer)
PRIDNOST………. Je velika učiteljica. (arabski pregovor)
……….premaga vse težave, lenoba jih množi. (Franklin)
Nastja

Odvisnik potrebuje tvojo pomoč!

Odvisnost. Beseda, ki se je izogibamo, ki je preprosto ne maramo. Odvisnost od alkohola, drog, interneta, dela, hrane pa še bi lahko naštevali. Odvisniki so izobčeni iz družbe, sramota vsake družine. In malokdo se vpraša, zakaj je prišlo do odvisnosti, kako lahko odvisniku pomagam? Če je to oseba, ki jo srečamo le nekajkrat na leto, se navadno z njo ne obremenjujemo, češ naj si sam pomaga, naj sam najde pot iz pekla v katerega se je prostovoljno podal. Drugače pa razmišljamo kadar je odvisnik kakšen izmed naših najbližjih ali celo član naše družine. Želimo mu pomagati, pa ne vemo kako, s čim naj ga odvrnemo od tega uničujočega, pogubnega dejanja.

Mogoče lahko za začetek raziščeš za kakšno obliko zasvojenosti trpi.  Pozanimaj se na internetu, ki ponuja veliko informacij, nekatere temeljijo celo na različnih raziskavah, ki so jih naredili po svetu. Preberi knjige, ki se dotikajo te tabu teme in lažje se boš spopadel z boleznijo, za katero trpi tvoja ljubljena oseba.

Ja, odvisnost je bolezen. To je naslednja stvar, ki jo moraš razumeti. Ne glede na to, za katero zasvojenost gre, je bolezen. Res pa je, da se metode zdravljenja med seboj močno razlikujejo, vzroki zakaj je prišlo do bolezni, pa so si zelo podobni. Nihče si odvisnosti ne izbere. Na začetku je le ena izmed tistih stvari, ki nam olepša nekaj ur, kasneje pa se vse bolj pogosto zatekamo k tem sredstvom in nazadnje žal ne moremo brez njih.

Odvisniku predlagaj naj najde pomoč. Res je, on je edini, ki bo sprejel odločitev in poiskal pomoč, vendar mu ti lahko vselej priskočiš na pomoč in mu stojiš ob strani. V kolikor pa tvoje pomoči ne bo sprejel, mu lahko svetuješ obisk prijatelja, osebe, ki je že prestala podobno življenjsko preizkušnjo ali pa strokovnjaka, ki mu bo znal svetovati kako naprej.

Naj se o svoji odvisnosti pogovarja z drugimi. Včasih je lahko pogovor odlična terapija, s katero pridobiš povsem drugačen pogled na situacijo. V začetku se bo odvisnik vsem spremembam seveda upiral, saj bodo rušile njegov popoln svet . Vendar pa je ves napor, ki ga boš vložil v pomoč odvisniku malenkost v primerjavi z njegovo ozdravitvijo.
Imej ga rad ne glede na vse!  Vsakega člana družine, ki zboli, negujemo in mu pomagamo, da bi čim prej ozdravel, zakaj torej ne bi pomagali zasvojencu?

Naj se uči iz svojih napak. Zdravljenje odvisnosti je dolgotrajen proces, ki zahteva moč, pozitivnost in vztrajanje. Vsega tega pa ne moreš narediti namesto zasvojenca. On mora biti prepričan, da je nova pot, ki jo je izbral pravilna, on mora vztrajati na tej poti.

Nikoli mu ne postavljaj ultimatov. Tega ne počni nikoli! Tam si, da mu pomagaš, ko te potrebuje in ne da mu postavljaš pogoje kot na primer ; »raje te bom imel, če prenehaš s svojim početjem« ali »zapustil te bom, če se ne spraviš v red«, saj to povzroči še večjo stisko in razočaranje.

Bodi potrpežljiv! Ne pričakuj, da bo s tvojo pomočjo problem rešen en-dva-tri, ker je zdravljenje odvisnosti dolgotrajen proces, z vzponi in padci.

Nikoli ga ne zapusti. To je verjetno najpomembnejša stvar, ki si jo moraš zapomniti kadar pomagaš zasvojencu, ki je tudi del tvoje družine. On je samo bolan in ti mu moraš pomagati, da ozdravi. Če pa izgubiš zaupanje v samega sebe in zapustiš ljubljeno osebo, ki te potrebuje, ga boš pahnil še globlje v brezno odvisnosti.

Nastja

Prihajajoče delavnice